„V tuto hodinu se dostalo milosti celému světu, milosrdenství zvítězilo nad spravedlností.“
Takto nazval chvíli své smrti sám Ježíš, když v říjnu 1937 vyzval sestru Faustynu:
”„Připomínám ti, má dcero, že kdykoliv uslyšíš, jak hodiny odbíjejí třetí, celá se ponoř do mého milosrdenství, veleb je a oslavuj; svolávej jeho všemohoucnost na celý svět, zvláště na ubohé hříšníky, vždyť v té chvíli bylo pro všechny duše otevřeno dokořán."
(Slova Pána Ježíše, Dn. 1572)
Jak prožít tuto chvíli
Je zapotřebí vysvětlit, že tu nejde o celých 60 minut, ale o chvíli, v níž Ježíš umírá na kříži, a která podle křesťanské tradice nastala o třetí hodině odpolední. Vystačí krátká chvíle, abychom se v duchu přenesli na Golgotu ke kříži a spojili se s umírajícím Ježíšem.
Máme rozjímat o tajemství Božího milosrdenství, které se plně zjevilo právě v utrpení a smrti vtěleného Božího Syna. To nás má vést k velebení a oslavě Ježíšova milosrdenství a také – podle jeho přání – k pokorné prosbě o milosrdenství pro celý svět a zvláště pro hříšníky, kteří jsou v největší nouzi.
Kromě toho dal Pán Ježíš sestře Faustyně konkrétní pokyny, jakým způsobem má konat hodinu Milosrdenství:
” „Snaž se v tuto hodinu vykonat pobožnost křížové cesty, pokud ti to povinnosti dovolí, a nemůžeš-li se pomodlit křížovou cestu, tak alespoň na chvíli vejdi do kaple a ucti mé Srdce, které je plné milosrdenství v Nejsvětější svátosti; a jestliže nemůžeš přijít do kaple, ponoř se do modlitby tam, kde jsi, alespoň na okamžik“
(Slova Pána Ježíše, Dn. 1572)
Přísliby spojené s touto modlitbou
K modlitbě v hodině Milosrdenství Pán Ježíš připojil přislíbení všech milostí a dočasných dobrodiní:
”„V tuto hodinu nic neodmítnu duši, která mě prosí pro mé utrpení“
(Dn. 1320)
A na jiném místě dodal:
” „V tuto hodinu vyprosíš pro sebe i pro jiné všechno (jestliže to bude shodné s Boží vůlí).“
(Dn. 1572)